Kurumsal

Dr. Aydın DUYGU

Hakkında

1998 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2002 yılında Şişli Etfal Eğitim Araştırma Hastanesinde ihtisasını tamamlayarak Aile Hekimliği uzmanı oldu. 2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2012 yılından beri kendi kliniğinde 3P MEDICINE /KİŞİYE ÖZGÜ TIP uygulamalarını yürütmektedir. Klinik kullanım için geliştirdiği Amino asit analizi ve Amino asit tedavi yöntemi 2020 yılında Birleşik Krallık tarafından Dijital Sağlık ve Medikal Teknoloji alanında Innovasyon olarak onaylandı. Teknoparkistanbul’da analize dayalı kişiye özel supplement konusunda faaliyet gösteren Türkiye’nin tek Arge şirketi BioTailor A.Ş.’nin kurucu ortağıdır. Imperial College, Translation &Innovation Hub, Londra bünyesinde Amino Acid Science Limited şirketini kurmuştur. Halen İstanbul ve Londra Dr Amino Acid kliniklerinde amino asit analiz ve tedavilerini yürütmektedir. Dr. Amino Asit isimli kitabı 2021 itibariyle 3.baskısını yapmıştır.

Halkımız için

Amino asitlerin neden yaşamın temeli olduğunu, amino asit seviyelerinin sağlığımızı nasıl etkilediğini, beslenme ve yaşam tarzımızın neden amino asit bilinci üzerine kurulması gerektiğini yayınlanmış yüzlerce bilimsel makaleden özetleyerek toplumun anlayabileceği bir dille “Dr. Amino Asit” isimli kitabımda aktarmaya çalıştım. Amino asitler hakkında bilgi edinmeden sağlık bilinci gelişemez. Çünkü yaşamın her anına yön veren genlerimiz sadece amino asitleri kullanarak fonksiyonlarını yürütür. İlginç olanı ise amino asitler gıdalardan elde edilmekte ancak gününüzde her daim önemine vurgu yapılan beslenme konuşulurken amino asitler gündeme gelmemektedir.

Sadece bu sebepten dolayı bile kitap okunduğunda sağlığa ilişkin yanıt bulmamış pek çok soru açıklanmış olacaktır.

Sağlık profesyonelleri için

Amino asit analizlerinin yıllar öncesinden hastalık risklerini ortaya koyabilmesi, pek çok hastalık için tanı koydurucu rolü ve amino asitlerin uygun kullanımda riskleri önleyebilme ve tedavi edici özelliklerini Türkiye’de ilk defa “Dr. Amino Asit” kitabında okuyabileceksiniz. Kitaptaki bilgilerin tamamı güncel literatür verilerinin derlemesi olup referans numarasıyla yetinmeyip orijinal özetlerini de sizlerle paylaştım. Bu nedenle kitap tüm sağlık profesyonellerinin (doktor, hemşire, diyetisyen, fizyoterapist, egzersiz danışmanları, spor bilimleri uzmanları) dikkatini dünyada hızla artan amino asit çalışmalarına çekmeyi amaçlamaktadır.